NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GRUPA PIERWSZA - JEDZENIE » PRZEPISY WYSPOWE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Przepisy wyspowe

  
MattFima
19.11.2012 08:57:19
poziom 3

Grupa: Administrator 

Lokalizacja:: Polska

Posty: 139 #1052845
Od: 2012-11-15


Ilość edycji wpisu: 25
Przepisy na wyspe:



1. Ocet winny:


Jak zrobić ocet winny samodzielnie?
Nie musisz dysponować dębowymi beczkami ani głębokimi piwnicami, by zrobić ocet winny. Najprościej pozostawić około 3/4 wina w butelce i trzymać je przez dwa tygodnie w pokojowej temperaturze (od czasu do czasu odkorkowywać). Wino po jakimś czasie zacznie fermentować, czyli kwaśnieć. Po dwóch tygodniach zlać ocet do szklanej butelki (osad pozostawić). Taki ocet bez dodatków można przechowywać w nieskończoność - im dłużej będzie stał, tym będzie kwaśniejszy i bardziej aromatyczny.

Jak zrobić ocet winny aromatyzowany?
Ocet winny urozmaicisz dodając do niego zioła. Najlepiej sprawdzają się: liść laurowy, rozmaryn, papryczki ostre, pieprz, estragon, tymianek, zioła prowansalskie. Ocet winny lubi towarzystwo czosnku, a także szalotek. Świetnie będzie smakował ocet winny aromatyzowany cytryną.

2. Dzem:


Krok 1. Owoce myjemy, odcedzamy, osuszamy na papierowym ręczniku, usuwamy szypułki i ogonki oraz pestki.

Krok 2. Połowę owoców miażdżymy, zasypujemy cukrem i zostawiamy na kilka godzin, żeby puściły sok. Drugą połowę zostawiamy w całości.

Krok 3. Przesmażamy zmiażdżone owoce z cukrem w garnku, mieszając tak, żeby nie przywarły do dna.

Krok 4. Kiedy masa owocowa zacznie gęstnieć, dodajemy drugą połowę owoców w całości, lub pokrojonych na duże cząstki. Od czasu do czasu delikatnie mieszamy. W trakcie przesmażania usuwamy łyżką powstającą na wierzchu owoców pianę.

Krok 6. Niewielką ilość dżemu nakładamy na zmrożony wcześniej, przez 30 minut, w zamrażalniku talerzyk. Wstawiamy talerzyk do zamrażalnika na 1 minutę, po tym czasie przejeżdżamy palcem po powierzchni dżemu. Jeśli delikatnie się pomarszczy i zachowa nadany mu palcem kształt, można przelewać go do słoiczków. Jeśli jest zbyt rzadki, nadal przesmażamy, a kolejną próbę gęstości wykonujemy po 5 minutach.

Krok 7. Ostudzony przez kilka minut dżem przelewamy do słoiczków. Można przykryć je kółkami wyciętymi z pergaminu, nasączonymi spirytusem. Zakręcamy słoiki i uszczelniamy, przykrywając pergaminem, celofanem lub kawałkiem lnu i obwiązując gumką.

Słoiki odwracamy do góry dnem i zawijamy szczelnie w gruby koc lub kładziemy pod kołdrę albo poduszkę i czekamy kilka-kilkanaście godzin aż ostygną. Można też pasteryzować zakręcone, postawione na denkach słoiki w garnku z wrzącą wodą (nie powinny stać zbyt blisko siebie) przez ok. 10 minut, następnie wyjąć, odwrócić do góry dnem i czekać aż ostygną lub, odwrócone do góry dnem, wstawić na 10-15 minut do piekarnika nagrzanego do 120 °C, następnie wyjąć i odstawić do góry dnem, do ostudzenia.

3. Marmolada:


Krok 1. Owoce myjemy, odcedzamy, osuszamy na papierowym ręczniku, usuwamy szypułki i ogonki oraz pestki.

Krok 2. Rozgotowujemy owoce, wkładając je do garnka z grubym dnem i na niewielkim ogniu gotując pod przykryciem (w przypadku owoców małosoczystych dodając niewielką ilość wody lub soku owocowego – np. z cytryny albo pomarańczy), następnie przecieramy przez sito lub durszlak o drobnych oczkach albo miksujemy w blenderze.

Krok 3. Do garnka z owocami dodajemy cały cukier i na niewielkim ogniu przesmażamy, aż całość zgęstnieje.

W trakcie przesmażania usuwamy łyżką powstającą na wierzchu owoców pianę.

Krok 4. Niewielką ilość marmolady nakładamy na wcześniej, przez 30 minut, zmrożony w zamrażalniku talerzyk. Wstawiamy talerzyk do zamrażalnika na 1 minutę, po tym czasie przejeżdżamy palcem po powierzchni marmolady. Jeśli delikatnie się pomarszczy i zachowa nadany jej palcem kształt, można przelewać do słoiczków. Jeśli jest zbyt rzadka, nadal przesmażamy, a kolejną próbę gęstości wykonujemy po 5 minutach.

Krok 5. Ostudzoną przez kilka minut marmoladę przelewamy do słoiczków. Można przykryć je kółkami wyciętymi z pergaminu, nasączonymi spirytusem. Zakręcamy słoiki i uszczelniamy, przykrywając pergaminem, celofanem lub kawałkiem lnu i obwiązując gumką.

Krok 6. Słoiki odwracamy do góry dnem i zawijamy szczelnie w gruby koc lub kładziemy pod kołdrę albo poduszkę i czekamy kilka-kilkanaście godzin aż ostygną. Można też pasteryzować zakręcone, postawione na denkach słoiki w garnku z wrzącą wodą (nie powinny stać zbyt blisko siebie) przez ok. 10 minut, następnie wyjąć, odwrócić do góry dnem i czekać aż ostygną lub, odwrócone do góry dnem, wstawić na 10-15 minut do piekarnika nagrzanego do 120 °C, następnie wyjąć i odstawić, również do góry dnem, do ostudzenia.

4. Chrupiące macki ośmiornicy:


1) Gotujemy ośmiornicę z listkami laurowymi, goździkami, zielem angielskim przez 50 minut,
2) Po ostygnięciu kroimy tak aby otrzymać pojedyńcze macki,
3) Mieszamy z czarnym pieprzem, papryką i sokiem z cytryny,
4) Natępnie zanurzamy w rozmąconym jajku i panierujemy w mące,
5) Smażymy na glębokim tłuszczu do zarumienienia panierki,
6) Na papierowym ręczniku odsączamy z nadmiaru tłuszczu,
7) Podajemy z ryżem i sosem śłodko-pikantnym.

5. Ryba po grecku:


Warzywa obrać i opłukać. Marchew, seler oraz pietruszkę zetrzeć na grubych oczkach tarki. Por kroimy w pół krążki, a cebulę w drobną kostkę. Por, seler, pietruszkę i marchew wrzucamy do rondla, wlewamy 1/3 szklanki wody i dusimy. Cebulę rumienimy na łyżce oleju, a następnie dodajemy do pozostałych warzyw.
Filety dorsza kroimy na mniejsze kawałki, przyprawiamy sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem. Na głębokim talerzu roztrzepujemy widelcem jajka. Rybę obtaczamy w mące, następnie w jajku i bułce tartej. Smażymy na złocisto na mocno rozgrzanym oleju.
Gdy warzywa zmiękną dodajemy do nich przecier pomidorowy, paprykę słodką oraz sól i pieprz do smaku.
Rybę i warzywa układamy warstwami na półmisku: kilka kawałków ryby, warstwa warzyw, warstwa ryby i znów warstwa warzyw.

6. "Piekielna zupa rybna":


Na patelni rozpuszczamy masło, pora dokładnie myjemy i drobno kroimy,
smażymy. Do zeszklonego pora dodajemy pokrojone w plasterki ząbki
czosnku oraz posiekane papryczki chilli razem z nasionkami.

Do garnka wlewamy bulion warzywny, dodajemy listek laurowy, gałązki
rozmarynu oraz pomidory.

Kiedy warzywa na patelni zmiękną, wrzucamy kalmary oraz pokrojone w
drobną kostkę filety, smażymy przez 10 - 15 minut, następnie
przekładamy do zupy.

Zupę zagęszczamy śmietaną oraz koncentratem pomidorowym, doprawiamy
sporą szczyptą pieprzu, odrobiną gałki muszkatołowej i solą do smaku.
Pod sam koniec gotowania dodajemy posiekane oregano.

7. pasta do kanapek z awokado:

Owoc awokado obieram ze skóry i kroimy na dwie połówki, wrzucam do naczynia dodajemy sok z limonki, oliwę z oliwek, następnie dodajemy szczyptę soli oraz czarnego pieprzu i rozgniatamy całość widelcem aż do uzyskania jednolitej masy.


9. Keczup z cukinii:
Cukinię obieramy, pozbawiamy pestek, ścieramy na tartce o grubych okach. Cebulę kroimy w piórka. W dużej misie zasypujemy cebulę i cukinię garścią soli i odstawiamy w ciemne miejsce na min. 6 godzin.

Po upływie tego czasu warzywa miksujemy blenderem, umieszczamy w garnku i dodajemy cukier, paprykę, koncentrat pomidorowy. Zagotowujemy, po czym gotujemy dalej na średnim ogniu przez 20 minut, co chwilę mieszając. Dodajemy szklankę octu, zagotowujemy i przekładamy do wyparzonych słoiczków.

Kusi nas, by następnym razem dodać kilka łodyg selera naciowego i kilka pomidorów. Sądzimy, że dzięki temu smak będzie jeszcze bogatszy.

10. Sos slodko-kwasny:


Cukinię (jeśli młoda to ze skórką), paprykę (oczywiście wydrążyć środek) i cebulę umyć i skroić w kostkę, posolić 3 łyżkami soli i odstawić na noc. Zleć wodę z warzyw. Zagotować ocet i cukier w dużym garnku. Wrzucić warzywa do zalewy i gotować 20 minut. Dodać koncentrat pomidorowy, 2 łyżeczki soli, słodką paprykę i chili (jeśli 1 łyżeczka-łagodny, jeśli 2 ł. to będzie na ostro). Gotować jeszcze 10 minut. Wkładać do słoików, zakręcić i odstawiać do góry dnem. Smacznego!

11. Cebulaki:


Cebulę obieramy.

Kroimy w plastry
( mniej więcej na szerokośc 0,5 cm ).

Posypujemy solą , pieprzem i cukrem z dwóch stron.

Odstawiamy " do przegryzienia " na ok. 20 minut.

Mąkę rozrabiamy z jajkami i taką ilością wody , by ciasto miało konsystencję gęstej śmietany.

Doprawiamy solą i pieprzem.

Rozgrzewamy olej na patelni.

Cebulę moczymy w cieście.

Smażymy z 2 stron na złoty kolor.

12. Zupa marchewkowa:


1. Imbir umyć , obrać i przekroić na pół .Marchwie obrać,umyć i pokroić w kostkę .Wymieszać z imbirem . Wlać bulion .Gotować ok 20 minut,aż marchew zmięknie. Imbir wyjąć.
2. Zupę zmiksować .Dodać śmietanę i mieszając chwilę podgrzewać na małym ogniu . Doprawić do smaku solą i pieprzem.
3. Jabłko umyć, pokroić w ćwiartki i usunąć gniazdo nasienne.Miąższ pokroić w małą kostkę . Zupę wlać do talerzy i posypać jabłkiem . Świetnie smakuje z pszenną bagietką .

13. Zupa pomidorowa z mlekiem kokosowym:


Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórek, pokroić na ćwiartki, podlać wodą (ok. pół szklanki) i dusić 10 min pod przykryciem. Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić na niej pokrojone na plastry: cebulę, czosnek i ewentualnie jeszcze papryczkę chili (kto nie lubi ostrych smaków, może z niej zrezygnować lub dać tylko kawałeczek), przełożyć do garnka z pomidorami, dodać zieleninę (jeśli zupa będzie podawana z makaronem, nie miksować zieleniny, tylko posypać nią zupę rozlaną do talerzy) i zmiksować. Wlać mleko kokosowe, wymieszać, podgrzać i, jeśli trzeba, nieco rozcieńczyć przegotowaną gorącą wodą. Doprawić zupę do smaku cukrem, solą i ewentualnie jeszcze pieprzem. Podawać z bagietką lub z makaronem ryżowym w kształcie wąskich wstążek, przygotowanym według instrukcji na opakowaniu.

14. Szybki krem z marchewki :


Marchewkę zalej wodą, dodaj obranego i pokrojonego w kostkę ziemniaka, posól popieprz. Gotuj do miękkości, zmiksuj. W wersji łagodnej dodaj śmietankę. W wersji ostrzejszej dodaj łyżeczkę startego świeżego imbiru i nieco mleka kokosowego.

15. Chutney dyniowo gruszkowy:


Cebulę obrać, pokroić. Dynię obrać, pokroić w kostkę. Gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne, pokroić w kostkę. Do dyni i gruszek dodać cebulę, posiekane listki z dwóch gałązek szałwii, przyprawy w pakieciku z gazy (2 liście laurowe, po 1 łyżeczce ziaren kolendry, pieprzu i ziela angielskiego), 25 g soli i 400 ml octu winnego. Gotować do miękkości (około 60 min.), co jakiś czas mieszając. Przestudzić, wyjąć przyprawy, dodać 500 g cukru żelującego 2:1, 100 ml octu winnego, pieprz i sól do smaku. Gotować 4 minuty, wlać do słoików.

16. Sambol:


Sambol na zimno: obierz ogórka, pokrój go w cieniutkie plasterki (najlepiej na tarce do mizerii). Przełóż do miski, posyp solą, odstaw na 30 minut. Odciśnij cały sok, a jeśli uważasz, że ogórki są za słone, przepłucz je wodą i jeszcze raz odciśnij. Wymieszaj z pozostałymi składnikami, podawaj do dań typu curry.
Sambol na gorąco, czyli smażony: rozgrzej na patelni pół filiżanki oleju i powoli podsmaż ogórka, aż zmięknie. Dodaj pozostałe skladniki i duś pod przykryciem przez 10-15 minut. Na końcu dodaj sól do smaku (o ile potrzeba) oraz sok z cytryny i gotuj jeszcze chwilę.

17. Purée francuskie a la Fuller:


Z ugotowanych w posolonej wodzie ziemniaków oraz masła i śmietany utrzeć aksamitnie gładkie piure. Podzielić je na cztery równe części. Pierwszą odłożyć na ogrzany talerz, przykryć i trzymać w cieple. Drugą porcję bardzo dokładnie utrzeć z dodawanym po łyżce przecierem pomidorowym i szczyptą cukru. Trzecią utrzeć ze szpinakiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, a czwartą - z surowymi żółtkami. Wszystkie ułożyć na ogrzanym półmisku i, jeśli trzeba, podgrzać na parze.

18. Owoce morza grillowane na gorącym kamieniu:


Wspaniały sposób na przyrządzenie wyjątkowego obiadu lub kolacji. Łosoś, krewetki i warzywa układa się na półmiskach, a goście grillują sobie swoje ulubione smakołyki na grillu z gorącym kamieniem.

1 fenkuł pokrojony w cienkie paski
1 czerwona papryka pokrojona w cienkie paski
1 żółta papryka pokrojona w cienkie paski
2 czerwone cebule pokrojone w cienkie paski
2 łodygi selera naciowego pokrojone w cienkie plasterki
20 surowych krewetek, usunąć głowy
200 g pomidorków koktajlowych
250 g pieczarek pokrojonych w cienkie plasterki
300 g filetów z białej ryby o zwartym mięsie, pokrojonych w plasterki grubości 3-4 mm
400 g steków z łososia, pokrojonych w plasterki grubości 3-4 mm
sól i pieprz do smaku


Metoda przygotowania
Przygotowanie: 30 min | Gotowanie: 5 min
1.
Wszystkie składniki ułożyć na dużych, płaskich półmiskach.
2.
Kamień rozgrzać na 20 minut przed podaniem dodatków. Posypać kamień solą (dzięki temu mięso nie będzie przywierać). Goście będą sami smażyć sobie kawałki mięsa i owoce morza. Podawać z sałatką i sosami do maczania.

19. Steki z tuńczyka w curry:

Składniki:

75 dkg steków z tuńczyka
3 łyżki oleju
1 pokrojona w kostkę cebula
1 posiekany ząbek czosnku
2 łyżki curry
1 szklanka mleka kokosowego
1 łyżeczka soku z limonki
½ pokrojonego w kostkę mango
sól morska


Sposób przyrządzenia:
W rondlu rozgrzać olej, dodać czosnek i cebulę, smażyć mieszając aż cebula stanie się szklista, dodać curry, chwilę smażyć. Dodać mleko kokosowe, sok z limonki, mango, gotować aż sos zredukuje swoją objętość o ¼. Dodać steki, dusić aż ryba będzie odpowiednio miękka. Aby ryba nie przywierała często wykonywać rondlem energiczne ruchy do przodu i tyłu. Podawać z ryżem lub kuskus.

20. Oliwa z oliwek :


http://www.youtube.com/watch?v=PBX2Uv0HLqY

21. Chleb dyniowy:


Składniki

1/2 małej dyni (o średnicy ok 15-20 cm)
5 dag drożdży
1/2 szklanki mleka
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
od 0,5 do 1 kg mąki pszennej (w zależności od ilości dyni)
białko
ewentualnie pestki dyni


Etapy przygotowania

1
Dynię umyć, obrać, pozbawić pestek, miąższ pokroić w kostkę i rozgotować z małą ilością wody.
Rozgotowaną masę dokładnie odcedzić (można np. zostawić na sicie do dnia następnego). Zmiksować lub dokładnie przetrzeć.

2
Drożdże wymieszać z łyżką cukru, mlekiem i łyżką mąki (konsystencja podobna do kwaśnej śmietany). Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 15 minut.

3
Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, resztę cukru i dynię. Dodać rozczyn. Wyrabiać około 5-10 minut, dodając tyle mąki, aby ciasto nie przylepiało się do dłoni. Powinno być miękkie i sprężyste. Następnie uformować kulę i odstawić w ciepłe miejsce (przykryte w misce) do wyrośnięcia na około 30 minut.

4
Ciasto wyjąć i jeszcze raz wyrobić, tym razem dodając pestki dyni (nie jest to oczywiście konieczne).

5
Foremki (porcja ciasta na 2 średnie foremki keksowe) wysmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą, włożyć porcje ciasta i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 15 minut.

6
Przed pieczeniem wysmarować rozmąconym z odrobiną wody białkiem, posypać pestkami.

7
Piec przez 10 minut w 200 stopniach, a następnie 30 minut w 180 stopniach. Pod koniec jeszcze raz przesmarować białkiem, aby skórka była chrupiąca i świecąca.

8
Chleb ten smakuje doskonale jako podstawa kanapek, ja jednak zajadam go najczęściej zupełnie bez niczego.
Dzięki dyni jest bardzo pulchny i delikatny. Przez kilka dni nie traci swojej świeżości!

22. Bulka z pomidorami:


http://www.chleby.info/2011/09/buki-z-pomidorami.html

23. :


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GRUPA PIERWSZA - JEDZENIE » PRZEPISY WYSPOWE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny